mehmet süha sarıoğlu

ile

mitoloji ve sanat seminerleri          

başlıyor

Seminerler; 2 ana bölümden ve 12 haftadan oluşmaktadır. 

Yaratılış Mitolojileri ile Olympos Tanrıları’nın, plâstik sanatlarda tablo ve yontularda yansımaları ve her kutsalın öyküsü yine plâstik sanatların varsıl kaynaklarıyla, seminer dizisinde yer alacaktır... (İlk hafta; 'Mitolojiye Giriş' olarak 16 Mart tarihinde yapılmıştır)

 

“Mitoloji ve Sanat” kapsamında düzenlemeyi düşündüğümüçeriği ve haftalara göre dağılımı aşağıda açıklanmıştır. Söz konusu program daha sonra “MİTOLOJİ” adına yapılacak Tablo – Heykel – Film çözümlemelerini yapabilecek seviyeye ulaştırmayı amaçlamaktadır.


 

Uygulama: PowerPoint programıyla hazırlanan sunumlarla dersler yürütülecek, gerektiğinde fon müziği kullanılacaktır.

 

 

 

1. HAFTA:  30 Mart Cumartesi 2019 14.00-16.30

 

Yaratılış Mitleri 

En Eski 3 Büyük Yaratılış Söylenleri 

Yunan Theogonyası, 

Aphrodite’nin Doğumu, 

Yeryüzünün şekillenmesi, 

Ve sözkonusu mitosların Tıp-Zooloji ya da Botanik dünyasına verdiği isimler

ile yaptığı etkiler...

 

2. HAFTA:  6 Nisan Cumartesi 2019 14.00-16.30

Mitolojinin çeşitleri ve görsellerle bu çeşitliliğin açıklamaları. 

Yaratılmış olan ilk insan soyları, ilk erkeğin yaratılışı, kadının (Pandora Söylenleri) yaratılışı ve ünlü PrometheusSöylenleri... 

 

3. HAFTA: 13 Nisan Cumartesi 2019 14.00-16.30

Ana Tanrıça Kültü ve Akdeniz, Anadolu, Karadeniz havzalarında Ana Tanrıça’nın izleri. Bal arısı ile ana tanrıçanın garip örtüşmeleri. Olympos Kültü’nün anlamı ve bilinen Olympos dağları ve öyküleri.

 

4. HAFTA:  20 Nisan Cumartesi 2019 14.00-16.30  

Tanrıların Başbuğu ZEUS ve karşı konmaz, önemli AŞKLARI. Zeus’un Olympos’taki yeri. Saltanatının geçirdiği zor günler, Devler savaşı ve Zeus’un dizgin vurulamaz çapkınlıkları.

Zeus’un ayrıcalıklı kızı, göz bebeği. ARTEMİS (DİANA). Avcı kızın. inanılmaz maceraları. İkiz kardeşi APOLLON ve ALTINAPOLLON’un inanılmaz zalimliği. İkiz kardeşlerin varsıl mitolojileri. Kral Midas’ın başına gelenler.

 

5. HAFTA:  27 Nisan Cumartesi 2019 14.00-16.30    

Zeus'un hırçın karısı HERA (JUNON). Hiçbir şeyden çekmedi Zeus’un çapkınlıklarından çektiği kadar. Ama tüm ölümsüz kadınlar içinde en kuvvetlisi de oydu!  Hera’ya ilişkin mitler ve Zeus’un korktuğu bu kadının, saltanat hırsına nasıl Gökkubbe'de asılı kaldığını izleyeceğiz! Kendine özgü mitlerini sizlerle paylaşacağız.

 

6. HAFTA: 4 Mayıs Cumartesi 2019 14.00-16.30    

Zeus'un ayrıcalıklı kızı, göz bebeği, ARTEMİS (DİANA). Avcı kızın inanılmaz maceraları. Onun kutsal vücudunu görmek kutsallar arasında bile yasakmış! İkiz kardeşi APOLLO ve ALTIN APOLLO’nun inanılmaz zalimliği. Çok yakışıklı bir kutsaldı o ve tüm ölümlü ve ölümsüzler bile ona iki defa bakardı! İkiz kardeşlerin varsıl mitolojileri. Kral Midas’ın başına gelenler. ZavallıMarsyas’ın ölümü Apollo elinden olmuştu! Hem de en zalim şekilde!

 

7. HAFTA: 11 Mayıs Cumartesi 2019 14.00-16.30

Güzeller güzeli, aşkın tanrıçası, cazibenin yaratıcısı APHRODİTE (VENÜS). Kâinatın en güzeli, çirkin ve topal bir tanrının eşiydi! Güzelliği kadar kıskançlığıyla da bilinirdi. Tanrıların bile nefret ettiği, işi gücü hır-gür olan bir tanrı: ARES (MARS) ile yaşadıkları kaçak aşk!..

 

Katılımcıların talebine göre, ek atölye olarak;  Aphrodite’den sonra (8. Haftada)  güzel bir Rönesans tablosu olan Botticelli’nin VENÜS’ÜN DOĞUŞU adlı tablonun çözümlemesi yapılabilir.

 

8. HAFTA: 18 Mayıs Cumartesi 2019 14.00-16.30

Troya Savaşı’nda hep ön safta yer alan ama ölümsüzlerin en güzeli Aphrodite’ye gönlünü kaptıran Olympos’un haşarı çocuğu. ARES. Onu babası Zeus bile sevmezdi! Savaş ve kavgalarda attığı çok şiddetli çığlıklarla tanınırdı. Yanında hep ölüm perisi KERES ile dolaşırdı!

 

9. HAFTA

Buğdayın, darının, İlkbahar da açan tomurcukların tanrıçası: DEMETER (CERES). Açlığı kovan tanrıçaydı o! KızıPERSEPHONE için tanrıçalık görevlerini bile bırakmıştı. Yeşili ve ağaçları koruyandı. Onun adı Ulu Demeter’di. Olympos’lu Zeus-Poseidon ve Hades’in ablasıydı Ulu Demeter! Kızı Kore’nin adı neden Persephone’ye dönüştü?

 

10. HAFTA

Zekânın efendisi, masa başı tartışmalarının rakipsiz şampiyonu ATHENA (MİNERVE). Onun diğer adı da “Zekâ Tanrıçası”ydı. Zekâ ve ketumluk ona özgüydü. Doğumu alışılmadık Athena’nın gazabı da dehşet olurdu! Zavallı ARACHNE’yi nasıl örümceğe dönüştürmüştü!

 

11. HAFTA

Neşenin,hazzın ve kahkahanın tanrısı DİYONİSOS (BACHUS). “Şarabın mucidi” derlerdi ona. Aslında bitkilerin özsuyu dedikleri “can suyunu” sembolize ederdi! Çılgın Bacchante’ların efendisiydi o! Kral Midas’ı altına doyuran da oydu! Ama öcü müthiş olurdu! ÖLÜM VE GÖLGELER DÜNYASI, Yeraltının efendisi HADES (PLUTON)de bu bölümde yer alacaktır. Ruhların o korkunç diyarını denetler ve idare ederdi. Çok korkunç yaratıklar onun emrinde hizmet ederdi! Kaçamak aşkları eşi PERSEPHONE’nin hışmına uğramış ve yok olup gitmişlerdi! Ah o zavallı güzel kokulu narin kızın başına!

 

12. HAFTA

POSEİDON “Mavi Yeleli Tanrı” derlerdi ona! Eşi Amphitrite’yi nasıl bir kurnaz yunusun yardımıyla evliliğe razı edebilmişti! Dillere destan sarayı EGE DENİZİ’nin derinliklerine bulunurdu. Odysseus’un bir türlü vatanı İthaka’ya dönememesi hep onun yüzündendi. Onun atları muhteşemdi. Topal tanrı derlerdi ona! SKYLLA denizde yaşayan ve dünyanın tüm mitolojilerinde bile eşi emsali olmayan dehşet bir yaratıktı. Bu güzeller güzeli kızı kim böylesi korkunç bir kılığa çevirmişti? Yoksa Poseidon’un parmağı var mıydı bu işte? Topal tanrı derlerdi ona! Evet HEPHAİSTOS(Vulcain) çirkin ve topaldı ama ateş’in tanrısıydı. Demircilerin koruyucusu ve muhteşem bir sanatçıydı! Demirci ocağında Zeus’un yıldırımlarını yapar ayrıca tanrılara hizmet eden altın robotlar yaptığı söylenirdi!

 

 

 

Aylık Katılım Ücreti: (4 Hafta / Aylık ödeme yapılabilir) 

Tam: 240 TL. (Sıcak içecek ve atıştırmalıklar dahil)

Öğrenci-Emekli: 200 TL.

 

Tek Haftalık Katılım: 70 TL. / Öğrenci-Öğretmen-Emekli: 60 TL.

 

TÜM ATÖLYELERE KATILIM KOŞULLARI: 

 

Atölyelere katılmak istediğinizde; ön kayıt yaptırmanız rica olunur. 

 

Ön Kayıt;  

Aşağıdaki banka hesabına; atölye ücretinin %50'si ödendiği ve tarafımıza bildirildiği takdirde yapılacaktır. Kalan ücret, bildireceğiniz ödeme planı dahillinde, atölye esnasında ödenebilir. (+KDV eklenerek, kredi kartı ile ödeme yapılabilir.)

Etkinlik Mekanı: 

Yenigün Sokak   Yenigün Apt. No:13/1

Kuzguncuk - İSTANBUL

 

Banka Hesap No:

Türkiye İş Bankası / Ihlamur Şubesi

Güneş Baysal Tabak

TR80 0006 4000 0011 1430 3942 28

İletişim: 0532 4244904 - 0532 3976587

Mehmet Süha SARIOĞLU

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak; yaklaşık 18 yıldır,

"Mitoloji, Fransızca, İtalyanca, Çok Eski Yerleşim Düzenleri ve Rönesans Görselleri ile Yontularının Analizleri" dersleri vermektedir. Farklı üniversite ve atölyelerde de konuk olarak dersler veren Sarıoğlu, aynı zamanda; 'Dinsel ve Mitolojik' film çözümlemeleri de yapmaktadır...

Güncellemeler için Abone Olun

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak   Yenigün Apt. No:13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

© 2023 by  THE PUB. Proudly created with Wix.com