ömer kokal

ile                                             

Geziyoruz

İSTANBUL’UN 7. TEPESİNİ KEŞFE ÇIKIYORUZ ...  

CERRAHPAŞA – SAMATYA – YEDİKULE

1 Aralık Cumartesi 2018  10:00

 

 

İstanbul'un 7. Tepesi'nin az bilinen sokaklarını keşfe çıkıyoruz. Türk, Ermeni, Rum, Müslüman, Hıristiyan ve kentin ruhunu oluşturan daha pek çok unsura ait gözden kaçan yapılar, detaylar bizleri bekliyor. Geçmişe ait izler kentin kuytularında direnmeye devam ediyorlar. Bizlerden ise sadece unutulmadıklarını göstermemizi bekliyorlar.

Bir zamanlar kentin en geniş meydanından geriye kalan Arkadius Sütunu’nu görerek gezimize başlıyoruz. Kentin tılsımlarından sayılan sütun, sizlere pek çok hikaye anlatacak. Daha sonra İstanbul’un 7. Tepesini işaret eden Haseki Hürrem Külliyesi’ni göreceğiz. Mimar Sinan’ın yaptığı ilk anıtsal eser olan külliyeyi geride bırakıp kentin az bilinen yerlerinden Altı Mermer açık hava sarnıcına gideceğiz. Derin bir çukur olarak Bizans’tan miras kalan sarnıcın çevresinde ve tabii içinde gezip Evliya Çelebi’nin bahsettiği tılsımların hikayelerini dinleyeceğiz. Apartmanların arasında bir vaha gibi karşımıza çıkan, sokak aralarına saklanmış kiliseler sizleri çok şaşırtacak.                      

Anıtsal yapısı ve muhteşem çinileriyle dikkat çeken Hekimoğlu Külliyesi’ni gezip gördükten sonra, Surp Kevork Kilisesi’ne (Sulu Manastır Ayazması) gidiyoruz. Marmara Denizi’ne hakim konumu ve abidevi görünümüyle oldukça iyi görüntü veren yapıdan sonra Samatya’nın ünlü meydanında yemek molası vereceğiz. Yemek sonrası ilk durağımız rengarenk evlerin sıralandığı Kalpakçı Sokak olacak. Burada fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Ardından Marmara surlarını takip ederek İmrahor İlyas Bey Camii olarak bilinen Studios Manastırı’na gideceğiz. Bir zamanlar Bizans imparatorlarının uğrak yeri olan manastır pek çok olaya şahitlik yapmış. Bu olayların hikayelerini manastırın terk edilmiş duvarlarının yanı başında dinleyeceğiz. 

Semtin mahalle kültürünü koruyan sokaklarından geçerek Yedikule Zindanları ve Altın Kapı’nın bulunduğu Kara Surlarına ulaşacağız. Bir zamanlar kenti koruyan hendeklerin tarım alanı olarak kullanıldığına şahit olup, Bizans İmparatorlarının kente girmek için kullandığı muhteşem Altın Kapı’dan geriye kalanları görüp keyifli gezimize son noktayı koyacağız.

 

TUR FİYATI: 75 TL

NOT: Fiyata yemek ve müze girişleri dahil değildir. 

İletişim & Kayıt: 0532 3976587 - 0532 4244904

BU GEZİ TÜRSAB A-3438 BELGE NOLU ARNİKA TURİZM'İN ORGANİZASYONUDUR.

 

 

 

 

 

 

 

ÖMER KOKAL

 

www.omerkokal.com

    

  

80'li yılların başında otostopla başlayan yol tutkusu, 90'lı yıllarda fotoğraf tutkusuyla birleşti. 1991 yılında o yılların iki önemli fotograf kurumunda konuyla ilgili dersler aldı ve çeşitli çalışmalara katıldı. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi.

1996 yılında Balkanlara yaptığı fotograf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Ağırlıklı olarak günlük yaşamla, geleneksel mimarinin harmanlandığı karelerden oluşan Balkan fotografları Yapı Dergisi'nin üç ayrı sayısında Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan başlıklarıyla yayınlandı.

Bu çalışmayla birlikte mimari fotograflara ağırlık verdi. Önceleri daha yoğun olmakla birlikte hala pek çok mimar için bu tür çalışmalarına devam ediyor. Ancak, gezi fotografçılığı her zaman en yoğun yaptığı fotograf tarzı olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 15 yıl içinde ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 300'ün üzerinde fotograf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Voyager, The Gate, Cfmag, Younique, Skylife, Maison Marie Claire, Yapı Dergisi, Tasarım, Mimarlık Dekorasyon, Maison Françiese, Ulusoy Travel, Sealife, Artdecor, Bp Magazine, Swissper, Onair, Caretta, Regnum, Anchor, Mutfak Rehberi,

E-Style, Harper's Bazaar çalışmalarının yayınlandığı dergilerden ilk akla gelenler.

Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı "Uyku" konulu çalışma içinde yer aldı. Söz konusu çalışmayla aynı adı taşıyan "Uyku" kitabı onun fotograflarıyla hazırlandı.

Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın "İstanbul Yazıları" adlı kitabına fotograf desteğinde bulundu. Taç Vakfı tarafından yayınlanan "Geçmişten Günümüze Beyoğlu" adlı iki ciltlik kitaba "Geçmişten Bakan Yüzler" konusuyla katkıda bulundu.

İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan "Anadolu'da Tarih ve Kültür" isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi. Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan "Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler" adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.

Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan "Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri" adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.

Türkiye'nin neredeyse tamamını birkaç kez gezmiş olmasının yanı sıra, Fas, Yemen, Küba, Ürdün, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Suriye, Malta gibi birçok ülkeye kişisel fotograf yolculukları yaptı.

2005 yılının Aralık ayında davet üzerine Alman Turizm Merkezi'nin Berlin ve Frankfurt'u kapsayan tanıtım gezisine katıldı. Bu yolculuk sonrasında çeşitli dergilerde yayınladığı çalışmaları Alman Turizm Merkezi tarafından beğenilerek ülkeye ikinci kez davet edildi. 2006 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu ikinci Almanya davetinde ülkenin en önemli turizm alanı olan "Romantik Yol"u fotografladı.

2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotografladı.

2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi. Tüm bu çalışmalar sonrası ortaya çıkan pek çok seyahat konusu farklı bir çok dergi de çeşitli dönemlerde yayınlandı.

20 yıllık fotograf geçmişinde edindiği bilgi birikimini küçük gruplara ve çeşitli firmaların çalışanlarına özel fotograf eğitimleri vererek değerlendirmekte.

Seyahat yazarlığı ve fotografçılığının yanısıra 1993 yılından beri pek çok turizm firması ile çalıştıktan sonra 2002 yılından beri Arnika Turizm için seyahat danışmanlığı da yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan "Zor Yollar" adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal fırsat buldukça çeşitli turizm firmaları için Yemen, Suriye ve Ürdün turlarında tur liderliği de yapıyor.

 

Güncellemeler için Abone Olun

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak   Yenigün Apt. No:13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

© 2023 by  THE PUB. Proudly created with Wix.com