top of page

ömer kokal ile istanbul'un mitolojisi

ve tılsımları

Tek Katılımlık Seminer

 

MİTLER, RİVAYETLER, SÖYLENCELER, ÖYKÜLER

Kuruluş mitleri önemli kentlerin olmazsa olmazlarındandır. Ama söz konusu İstanbul olunca mitler sadece kuruluşla sınırlı kalmaz. İstanbul’u kuranlardan, onu ihya edenlere, hatta fethedenlere kadar ona dokunan herkes, ona dair mitler, söylenceler, öyküler üretmişler. Kimi zaman gerçek olaylar mite dönüşmüş, kimi zamansa mitler gerçek olaylara. Geriye ise dinlemeye doyamadığımız şahane hikayeler kalmış.

Ayrıca İstanbul’un tılsımları da tarih boyunca ilgi odağı olmuş. Evliya Çelebi bir zamanlar İstanbul’da 27 adet tılsım olduğunu söyler. Kenti felaketlerden koruyan, evde kalmış kızlara koca bulan tılsımların ilginç hikayelerini dinleyip, onlardan geriye kalanların izlerini süreceğiz.

Mitleri ve tılsımları kentin tarihsel gerçekleriyle ilişkilendirerek masal tadında anlatan “Efsane İstanbul” kitabının yazarı Ömer Kokal’dan İstanbul’un Mitolojisi ve Tılsımları’nı dinliyoruz.

Katılım Ücreti: 75 TL. 

 

Bilgi & Kayıt:

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak, Yenigün Apt. No: 13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

 

 

 

 

 

 

 

ömer kokal ile istanbul'u dinliyoruz 

4 haftalık Kent Tarihi Semineri

Üç İstanbul

 

İstanbul’u, İstanbul yapan üç uygarlık,

üç lider, üç inanç ve üç isim üzerinden kentin geçmişine yolculuk... 

Yunan-Roma-Osmanlı,

Paganizm-Hıristiyanlık-İslamiyet,

Byzas-Konstantin-Fatih,

Bizantion-Konstantinopolis-İstanbul

program: 

1. Hafta:    BİZANTİON – KONSTANTİNOPOLİS - İSTANBUL

2.Hafta:     BYZAS – KONSTANTİN – FATİH

 

 

Günümüzden yaklaşık olarak 2700 yıl önce kurulan İstanbul, ilk olarak “Bizantion” adını almış. Kahinlerin önerisi

ile Körler Ülkesi’nin karşı kıyısına kurulan bu Yunan kenti, Romalı komutan Septimus Severus tarafından yerle bir 

edilene kadar sürdürmüş varlığını. Ardından bir Doğu Roma kenti olarak küllerinden doğmuş. Bu sefer adı

“Konstantinopolis” olmuş. Bin yıldan fazla bu isimle anılmış. Ta ki hayalleri süsleyen bu kenti Osmanlılar alıp,

ona “İstanbul” adını verene kadar.

program:

3.Hafta:    SARNIÇLAR

4.Hafta:    DİKİLİTAŞLAR

 

TILSIMLAR, GİZEMLER, SIRLAR

(Sarnıçlar ve Dikilitaşlar)

 

İstanbul’un yeraltına gizlenmiş onlarca Bizans sarnıcı görenleri şaşırtıyor. Yerebatan ya da Binbirdirek Sarnıçları gibi çok bilinenlerin dışında kentin kuytularında gizlenen sarnıçlar ve hikayeleri bizleri bekliyor.  Yer altında sır dolu sarnıçları saklayan İstanbul, yer üstünde çoğumuzun bildiği dikilitaşlarla donanmış. Peki bu taşlardan bazılarının İstanbul’u afetlerden, haşerattan koruyan tılsımlar olduklarını biliyor muyuz? Söz konusu sütunlar hakkında anlatılan efsaneler ise birbirinden ilginç. Örneğin bu taşlardan biri, önünden geçen bayanların bakire olup olmadıklarını fısıldamasıyla ün kazanmış.

 

Atölye Tarihi:

Katılım Ücreti: 

280 TL. ( +KDV Kredi kartı geçerlidir. İki taksite bölünebilir. Sıcak içecek ve ikramlar dahildir.)

Bilgi & Kayıt:

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak, Yenigün Apt. No: 13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

26 Ocak Pazar 2020

17:00-19:30

ÖMER KOKAL

 

www.omerkokal.com

    

  

80'li yılların başında otostopla başlayan yol tutkusu, 90'lı yıllarda fotoğraf tutkusuyla birleşti. 1991 yılında o yılların iki önemli fotograf kurumunda konuyla ilgili dersler aldı ve çeşitli çalışmalara katıldı. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi.

1996 yılında Balkanlara yaptığı fotograf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Ağırlıklı olarak günlük yaşamla, geleneksel mimarinin harmanlandığı karelerden oluşan Balkan fotografları Yapı Dergisi'nin üç ayrı sayısında Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan başlıklarıyla yayınlandı.

Bu çalışmayla birlikte mimari fotograflara ağırlık verdi. Önceleri daha yoğun olmakla birlikte hala pek çok mimar için bu tür çalışmalarına devam ediyor. Ancak, gezi fotografçılığı her zaman en yoğun yaptığı fotograf tarzı olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 15 yıl içinde ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 300'ün üzerinde fotograf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Voyager, The Gate, Cfmag, Younique, Skylife, Maison Marie Claire, Yapı Dergisi, Tasarım, Mimarlık Dekorasyon, Maison Françiese, Ulusoy Travel, Sealife, Artdecor, Bp Magazine, Swissper, Onair, Caretta, Regnum, Anchor, Mutfak Rehberi,

E-Style, Harper's Bazaar çalışmalarının yayınlandığı dergilerden ilk akla gelenler.

Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı "Uyku" konulu çalışma içinde yer aldı. Söz konusu çalışmayla aynı adı taşıyan "Uyku" kitabı onun fotograflarıyla hazırlandı.

Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın "İstanbul Yazıları" adlı kitabına fotograf desteğinde bulundu. Taç Vakfı tarafından yayınlanan "Geçmişten Günümüze Beyoğlu" adlı iki ciltlik kitaba "Geçmişten Bakan Yüzler" konusuyla katkıda bulundu.

İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan "Anadolu'da Tarih ve Kültür" isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi. Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan "Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler" adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.

Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan "Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri" adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.

Türkiye'nin neredeyse tamamını birkaç kez gezmiş olmasının yanı sıra, Fas, Yemen, Küba, Ürdün, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Suriye, Malta gibi birçok ülkeye kişisel fotograf yolculukları yaptı.

2005 yılının Aralık ayında davet üzerine Alman Turizm Merkezi'nin Berlin ve Frankfurt'u kapsayan tanıtım gezisine katıldı. Bu yolculuk sonrasında çeşitli dergilerde yayınladığı çalışmaları Alman Turizm Merkezi tarafından beğenilerek ülkeye ikinci kez davet edildi. 2006 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu ikinci Almanya davetinde ülkenin en önemli turizm alanı olan "Romantik Yol"u fotografladı.

2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotografladı.

2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi. Tüm bu çalışmalar sonrası ortaya çıkan pek çok seyahat konusu farklı bir çok dergi de çeşitli dönemlerde yayınlandı.

20 yıllık fotograf geçmişinde edindiği bilgi birikimini küçük gruplara ve çeşitli firmaların çalışanlarına özel fotograf eğitimleri vererek değerlendirmekte.

Seyahat yazarlığı ve fotografçılığının yanısıra 1993 yılından beri pek çok turizm firması ile çalıştıktan sonra 2002 yılından beri Arnika Turizm için seyahat danışmanlığı da yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan "Zor Yollar" adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul, yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal fırsat buldukça çeşitli turizm firmaları için Yemen, Suriye, Ürdün ve Balkan turlarında tur liderliği de yapıyor.

 

bottom of page