onur behramoğlu

ile

türk ve dünya edebiyatı

 

modern türk şiirinin müzikli tarihi

 

23 - 24 Ocak 19.00 - 22.30

 

Modern Türk şiirinin önde gelen şairlerinin gelişim süreçleri toplumsal-siyasal tarihle ilişkilendirilerek, dünya şiiri-edebiyatı-sanatıyla bağları vurgulanarak, kendi seslerinden şiirler-şiirlerinden bestelenmiş şarkılar eşliğinde anlatılacaktır. Atölyenin amacı, ülkemiz şairlerinin Türk ve dünya şiiri içerisindeki yerlerini belirlemek, şiirden romana, resme, müziğe, felsefeye uzanan bir ufuk turu yapmaktır.

 

 

Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hâşim, Nâzım Hikmet, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Osman Saba, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Orhan Veli, Oktay Rifat, Melih Cevdet Anday, Behçet Necatigil, Cahit Külebi, İlhan Berk, Enver Gökçe, Attilâ İlhan, Can Yücel, Turgut Uyar, Edip Cansever, Cemal Süreya, Sezai Karakoç, Gülten Akın, İsmet Özel, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli, Metin Altıok, Behçet Aysan, Haydar Ergülen, Ahmet Erhan, Birhan Keskin, Didem Madak… Türk şiirinin nice sevilen şairini Hafız Burhan, Münir Nureddin Selçuk, Ahmet Çağan, Fazıl Say, Kudsi Ergüner, Nevit Kodallı, Sezen Aksu, Zuhal Olcay, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Ezginin Günlüğü, Hüsnü Arkan, Doğan Canku, Yaşar Kurt, Grup Yorum, Kumdan Kaleler, Onur Akın, Yeni Türkü, Teoman, Mabel Matiz dinleyerek duyma-anlama çalışması yapılacak, katılımcılara geniş kapsamlı okuma-dinleme listesi verilecektir. 

 

türkiye ve dünyada öykü

Şubat' ta

Gorki-Çehov-Platonov’dan Sait Faik-Sabahattin Ali-Aziz Nesin’e, O’Henry-Borges-Alice Munro’dan Haldun Taner-Feyyaz Kayacan-Tomris Uyar’a Türk ve dünya öykücülüğünün enginlerine yelken açıyoruz. Zweig-Bukowski-İshiguro da bizimle, Füruzan-Bilge Karasu-Nezihe Meriç de; Subcomandante Marcos’un Zapatista Hikâyeleri’ni de alıyoruz yanımıza, ‘Gün Ortasında Arzu’yu, ‘Gece Güzelliği’ni, ‘Sarı Kahkaha’yı da.

 

Onur Behramoğlu ile yazarların hayatları ve yapıtlarının derinliklerinde büyülü keşifler yaparken yüzlerce kitaplık okuma listesiyle onlarca film, şarkı, şiir bize yol gösterecek; dünya ve ülkemiz edebiyatının öncü isimlerinin gelişim süreçleri toplumsal-siyasal tarihle ilişkilendirilerek doğu ile batı arasında köprüler kurulacaktır.

 

Bugüne dek yan yana düşünülmemiş nice sözcük, nice yazar, nice yapıtın umulmadık bağlarla bir araya geldiğini görecek, şaşırtıcı bir deneyim yaşayacaksınız.

 

 

türkiye ve dünyada roman

Şubat' ta

 

Balzac’tan Orhan Kemal’e, Joyce’tan Leylâ Erbil’e, Kundera’dan Oğuz Atay’a, Marquez’den Latife Tekin’e, Camus’den Sevgi Soysal’a, Llosa-Fuentes-Kenzaburo Oe’den Tanpınar- Pamuk-Ayhan Geçgin’e Türkiye ve dünyada roman… Romain Gary de bizimle Vedat Türkali de… Denizlere Melville-Jack London-Conrad ile de açılıyoruz Halikarnas Balıkçısı-İhsan Oktay Anar-Yaman Koray ile de…

 

Quasimodo’dan İnce Memed’e, Yabancı’dan Aylak Adam’a, Anna Karenina’dan Çalıkuşu Feride’ye yol alırken yüzlerce kitaplık okuma listesiyle onlarca film, şarkı, şiir bize rehberlik edecek; roman sanatının gelişim süreçleri toplumsal-siyasal tarihle ilişkilendirilerek doğu ile batı arasında köprüler kurulacaktır.

 

Bugüne dek yan yana düşünülmemiş nice sözcük, nice yazar, nice yapıtın umulmadık bağlarla bir araya geldiğini görecek, şaşırtıcı bir deneyim yaşayacaksınız.

Atölye Detay & Kayıt:

0532 6626667 (Goncagül Gürtunca)

 

 

 

 

 

 

 

 

ONUR BEHRAMOĞLU

1975, İstanbul. Kitap ve dergilere makaleleriyle katkıda bulunan, üniversitelerde-kültür merkezlerinde konferanslar veren, yurtiçi-yurtdışında şiir festivallerine-çeviri atölyelerine konuk olan, sinema filmlerinde danışmanlık-özel tiyatrolarda dramaturgluk-sanat ve yazarlık akademileri ile özel okullarda eğitmenlik görevleri üstlenen, çeşitli uluslararası şiir festivallerinin düzenleme komitelerinde yer alan şairin şiirleri İngilizce, Almanca, Rusça, İbranice, Azerice, Çince, İtalyanca, Dancaya çevrildi, ikinci kitabı ‘Senden Öğrendiğim Şarkılar’ T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TEDA projesi kapsamında Bulgarcaya çevrilerek Bulgaristan’da yayımlandı.

 

Birgün gazetesinde yazmakta, şiiri edebiyat değil başkaldırı saydığından hiçbir şiir ödülüne katılmamaktadır.

 

Şiir: Asit ya da İksir, Yitik Ülke Yayınları, Eylül 2006 (2. Baskı: Mart 2013),

        Senden Öğrendiğim Şarkılar, Yitik Ülke Yayınları, Nisan 2013

 

Mektup: Yeniden Yaratılmanın Coşkusuyla (Ataol Behramoğlu-Nihat Behram / Mektuplar / 1967-1983), Tekin Yayınevi, Nisan 2015

 

Deneme: Zaten Herkes Bir Denizdir Doğuştan, Tekin Yayınevi, Kasım 2015,

                Başkaldırıyorum Öyleyse Varız, Tekin Yayınevi, Ekim 2016

 

Şiir Çevirisi: Tanrı Belki Esirger Aşkı (Yehuda Amihay / Türkçesi: Onur Behramoğlu), Tekin Yayınevi, Mayıs 2016

 

    

  

Güncellemeler için Abone Olun

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak   Yenigün Apt. No:13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

© 2023 by  THE PUB. Proudly created with Wix.com