nihan kaya

ile

çocukluk atölyesi

"iyi aile yoktur!"

                            

 

Tek Katılımlık Seminer:

31 Mart Cumartesi 2018 14:00 - 17:00 

 

 

En iyi anne-baba bile çocuğuna zarar verir. İyi aile yoktur; ya da, paradoks şu ki iyi aile, "İyi aile yoktur" düsturuyla hareket edebilen aile olabilir ancak. Ailenin çocuk üzerinde bir güç mekanizması olarak işleyebilmesi için aile kurumsallaştırılmış ve kutsallaştırılmıştır. 1700'lerde, bireyin kişiliğini küçük yaşta ezebilmek amacıyla, çocuklar için okullar açılması fikri ortaya atılmıştır. Bugün, çocukların sıralarda oturtulması, konuşmak için parmak kaldırmak zorunda olması gibi, hiç düşünmeden kabul ettiğimiz birçok detay, çocuğu otorite karşısında boyun eğme, düşünmeme, sorgulamama yönünde eğitmek üzere sinsice planlanmış bir baskı sisteminin parçası. Okul da aile de, çocuğun ruhunu yok etmek için işbirliği halinde çalıştığının çoğu kez farkında değil. Ve çocuğa davranış şekillerinin çoğu çok yanlış.

 

Çocuğumuzun mutlu bir yetişkin olması için yapabileceğimiz tek şey vardır: Çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlamak. Bu, temelde yalnızca anne-babamızın (yahut bizi yetiştirenlerin) bize küçük yaşlarda verebileceği bir şey ve zaten anne-babanın da en asli görevi bu. Halbuki dünya dört yandan, çocuğa kendisini değersiz hissettirmek için uğraşır. Çocukken fevkalade güçsüz, savunmasız, kalıcı yaralar almaya açık oluruz. Yetişkin olarak da, çocukluk, bizim en zayıf yerimiz. Her birimiz kendi çocukluğumuzun bir şekilde mağduruyuz. Neden ve ne şekilde mağdur olduğumuzu fark etmediğimiz müddetçe, önce kendimizi, sonra kendi çocuklarımızı, astlarımızı, bizden yaşça küçük kimseleri farkında olmadan mağdur etmeye devam ediyoruz. Çocukluğumuz, bugünkü davranışlarımızda hala aktif; o halde, çocuklarımızı ve/ya kendimizi mümkün en az zararla nasıl koruyabilir, nasıl gerçekleştirebiliriz?

 

Bu atölye, çocuğu olan ve olmayan, her yaşta katılımcı içindir. Her birey gibi çocukların da kendileriyle ilgili tartışmalara katılmaya hakkı olduğundan, atölye için bir yaş sınırı belirlenmeyecektir.

 

Kayıt Ücreti: 60 TL. (Ön Ödemeli olduğu takdirde: 50 TL.)

Detay & İletişim: 0532 4244904 - 0532 3976587

                                                  

 

       

 

 

 

 

NİHAN KAYA

    

  

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu ve İngiltere'de University of Essex'e bağlı Centre for Psychoanalytic Studies bölümünde Psikanaliz üzerine yüksek lisans yapan romancı ve öykücü Nihan Kaya, kurmaca kuramı ve sanatsal yaratıcılık teorisi üzerine çalışmalarıyla da bilinmektedir. Nihan Kaya 2005’ten bu yana, edebiyat ve psikoloji alanlarında Avrupa ve Amerika’nın değişik yerlerinde konferans tebliğleri sundu.Türkçe’de psikoloji içerikli romanlar, İngilizce’de edebiyat içerikli psikoloji yazıları yayınladı. Londra’da Routledge Yayınları'ndan çıkan Dreaming the Myth Onwards: Revisioning Jungian Therapy and Thought(2008) isimli kolektif kitapta, yaratıcılığın neden ve nasıl aykırı olduğunu anlatıyor. Kaya, Yazma Cesareti (Ayrıntı Yayınları, 2013) kitabı, yaratıcılığı Jungçu açıdan inceleyen doktora tezine dayanmakta.

 

Nihan Kaya'nın ikinci kitabı Çatı Katı, 2004 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Öykü Ödülü almıştır. 1979 doğumlu Kaya hâlâ, bu ödüle en genç yaşta layık görülmüş yazarımızdır.

 

Kitapları:

 

Kırgınlık (Roman) 2017

Kar ve İnci (Roman) 2016

Yazma Cesareti (İnceleme) 2013

Ama Sizden Değilim (Öykü) 2012

Fildişi Kuyu: Edebiyat – Psikoloji – Kadın (İnceleme) 2011

Disparöni(Roman) 2008

Buğu (Roman) 2006

Çatı Katı (Öykü) 2004

Gizli Özne (Roman) 2003

 

Güncellemeler için Abone Olun

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak   Yenigün Apt. No:13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

© 2023 by  THE PUB. Proudly created with Wix.com