top of page

ece duluk

ile                                             

ayasofya

ve

tarihi yarımada

dehlizleri gezisi

16 Kasım Cumartesi

 

İstanbul’un altında da bir tarih yatar. Ama doğru kapıları bulup, açmak gerekir. Eşikten geçmek için atacağınız adım; aslında İstanbul’un gizli tarihine doğru atılmıştır.

 

Bu turumuzda İstanbul’un yeraltı tarihine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

 

Fatih İstanbul’a girer, Ayasofya’da namazını kılar ve Ayasofya’nın ikinci katından şehre bakar. Etraf, harabedir. Roma Sarayı’nı görür ve ağzından şu iki mısra dökülür. “Perdedâri mîküned der kasr-ı Kayser ankebût. Bûm nevbet mîzened her kubbe-i Efrâsiyâb” (En yalın hali ile Kayserin (imparator) protokol sorumlusu örümcek olmuş, bir baykuş da kapısında bando çalıyor).

Sarayın bu şekilde harabe olmasının sebebi, aslında pek de Osmanlı işgali değildi. Zaten ekonomik olarak zor durumda olan Bizans, bu tarz büyük binaların bakımını yapamıyordu. Ve Osmanlı, zaten harabe olan bu eski Bizans yapılarının üstüne kendi yapılarını inşa etmeye başladı. Aslında biz de daha sonra, pek de farklı davranmayarak bu yapıların üstüne kendi binalarımızı diktik.

 

Sokaklarında yürüdüğümüz bu şehir, bizden bu Roma yapılarını saklasa da, doğru kapıyı açtığınızda ya da cesaret ile karanlık bir tünele girdiğinizde, kendinizi İstanbul’un saklı tarihinin içinde bulabiliyorsunuz.

 

İşte bu turumuzda; İstanbul’un, belki de korumak için, bize pek göstermek istemediği gizli kalmış tarihini keşfe çıkacağız. Bunun yanında Bizans’ı daha iyi anlamak için belki de sıklıkla yanından geçtiğiniz ve bildiğinizi düşündüğünüz bazı Bizans yapılarını da ziyaret edeceğiz.

 

Ziyaret edilecek yerler: Ayasofya Müzesi, Küçük Ayasofya Camii, 1001 Direk Sarnıcı, Azize Euphemia Kilisesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, At Meydanı (Hippodrome ve Sphendone), Magnaura ve Boukoleon Sarayları ve tabi ki bu turumuzu daha ilginç yapacak çeşitli yapıların altında kalmış Roma dönemi odalar, mezarlar sarnıçları gezeceğiz…

 

Tur Katılım Ücreti:

80 TL

 

Kayıt & Bilgi:

05324244904-05323976587 (WhatsApp kullanabilirsiniz)

 

Buluşma Yer ve Zamanı:

Saat: 09:30

Buluşma Yeri: Baran Restaurant (Osmanlı Mutfakları) Sultanahmet tramvay durağında inip Çemberlitaş yönüne yürününce soldaki ilk restaurant.

Google Map: https://goo.gl/maps/VPtPF4syxLU2

 

Ne lazım?

Turumuz yürüyüş olacağı için rahat ayakkabı ile mevsim şartlarına uygun bir şekilde giyinmenizi öneririz.

Müze kart ya da İş Bankası Maksimum Kart (Müzelere ücretsiz girmek için)

Eğer müze kartınız yoksa, tura başlamadan önce (kuyruk olmayacağı için) Türk İslam Eserleri Müzesi’nden alabilirsiniz ( https://goo.gl/maps/VhNuGxabdX22) . Sultanahmet At Meydanı’nda olan bu müze buluşma noktamıza 2 dakika yürüyüş mesafesindedir.

 

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler:

Rehberlik Hizmeti, Head Set kulaklık seti (15 ve üzeri gruplar için)

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler:

Kişisel harcamalar, öğle yemeği, müze giriş ücretleri (Müze kart veya İş Bankası Maximum kart kullanabilirsiniz.)

 

Tur Rehberi:

Ece Duluk

Tur Acentası:

Gezgin Tayfa

 

 

 

 

 

 

 

645x344-court-declares-hagia-sophia-a-mo
5c0d246dc03c0e15a49c546a
resized_ae683-89ee443bresized_f0069ffa30
shutterstock_271509977-554x433
77a81b90-d193-4fae-b950-aa57d7ec54e7.JPG

ECE DULUK

    

  

1993 İstanbul Üsküdar doğumlu Ece Duluk'un ailesi, Büyükadalıdır...

2015 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi-Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği  (2015 yılı ikinci dönem Erasmus Eğitim Programı- Slovakya Presov Üniversitesi)  mezunudur. 

2012 Bodrum, 2013 Virginia Beach/Virginia/ABD, 2014 Orange Beach /Alabama/ABD, 2015 Çanakkale olmak üzere pek çok otelde farklı görevler aldıktan sonra, ETS Tur ve Düş Patikası Seyahat Acentesi'nde; tur satış ve organizasyonlarında çalıştı, yurtiçi ve yurt dışı seyahatlerde yardımcı rehberlik yaptı. 

2016 yılında Kokartlı Turist rehberi oldu ve o günden bu yana, çeşitli acentelerde serbest şekilde çalışmaktadır.

 

bottom of page