top of page

bahar inal

sonsuzluğa uzanan bedenler;

BAROK

 

Tek Oturumluk Seminer

Kuzguncuk'ta Yüz Yüze

 

18 Ocak Cumartesi

14.00-16.30

 

Kelime anlamı itibariyle “şekli bozulmuş inci” anlamına gelen Barok, deforme olmuş ve özünü kaybetmiş imgeye öznel bir anlam yükleyerek ona yeniden şekil verir, onu bir duyguya dönüştürür ve dramatize eder. Duygu, dinamizm ve dramı etkileyici, parlak renklerle ve renk geçişlerindeki zıtlıklarla tasvir eder. 

Barok; sanat kıvrımlı figürlerin, bedenlerin, nesnelerin ve gösterişli kıyafetlerin sanatıdır. Nasıl ki sanat eserlerinde bedenler, 'hareket' halinde resmediliyorsa, aynı şekilde herhangi bir nesnedeya da karakterin vücut hatlarında resmedilen kıvrımlı detaylar da, hareket ve devinimi gösterir. 

Gilles Deleuze’e göre; Barokta bu kıvrımlar, 'bedenleri sürdürmek ve sonsuzlaştırmak için' vardır. 

İzleyicinin duygusal dünyasını hedefleyen Barok sanatçısı; o öznel dünyayı harekete geçirebilmek için sürekli devinim halinde formlar yaratır ve en önemlisi de bu formlara dramatik bir etki katar. 

Başta Caravaggio olmak üzere, Rembrandt ve Rubens gibi Barok sanatının ustalarının, devrimsel nitelikteki teknikleri, figürleri kıvrımlı vücut hatlarıyla resmetmeleri, ışık ve gölge karşıtlığı, görkemli kompozisyonları ve akıcı fırça darbeleri sayesinde bedenler yücelir, sonsuzluk kazanır ve izleyiciyi yoğun bir duygu gerilimi altında bırakır.

 

Katılım Ücreti: 150 TL.

Öğrenci: 100 TL

 

*

Kayıt & Bilgi  : 0532 397 65 87 - 0532 424 49 04

*

 

Atölyeler;

En az 8 kişinin katılımı ile açılır. Yeterli sayıya ulaşılmazsa, ücret iadesi yapılır.

Çay-kahve ve atıştırmalıklar ikramımızdır.

 

Etkinlik Adresi:

Ayrıntı Sanat Akademisi

Yenigün Sk. Yenigün Apt. No:13/1 Kuzguncuk

Üsküdar/ İstanbul

Yüz Yüze atölye katılımlarımız sınırlı olduğundan, rezervasyon yaptırmanız rica olunur

persephone-ve-hades.jpg
Ekran Resmi 2021-11-19 - 03.16_edited.jpg

BAHAR İNAL

    

  

2003 yılında Çankaya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden birincilikle mezun oldu. Aynı yıl aynı üniversitede İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri alanında yüksek lisansa başladıı ve 2005 yılında “Gothic Discourse and its Reflections of Discontent” başlıklı tezle mezun oldu.

 

2006 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi İngilizce bölümünde göreve başladı. Halen aynı kurumda Yabancı Diller Yüksekokulu’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir.

 

Çeşitli yurtiçi ve yurtdışı konferanslara konuşmacı olarak katıldı. İsveç edebiyatına ilgisi, 2014 yılında Roma’da düzenlenen August Strindberg konferansıyla başladı. Aynı konferansa konuşmacı olarak katıldı. 2015 yılında aynı yazar üzerine New York St. Francis College’da düzenlenen konferansta konuştu.

 

2017 yılından bu yana İngiltere’de bulunan Thomas Hardy Society kuruluşunun üyesi ve her yıl yapılan konferanslara konuşmacı ve delege olarak katılmaktadır.

 

Aynı zamanda 2017 yılında USSE (Utopian Studies Society Europe) kuruluşuna üye oldu ve Krakow ve Gdansk’ta düzenlenen konferanslara katıldı.

 

Çalışma alanları; İngiliz Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Avrupa Sineması ve Sanat Tarihi.

bottom of page