top of page

ömer kokal ile istanbul arkeoloji müzesinin az bilinen öyküsü

14 Mart Cumartesi 17.00 - 20.00 

Tek Katılımlık Seminer

Türkiye Tasarım Vakfı işbirliği ile;

Adını mitolojinin ilham perileri 'musa'lardan alan müzeler, toplumların hafızasıdır. Hafızanız ne kadar güçlüyse geleceğiniz o ölçüde güçlü olur. Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi sadece İstanbul’un değil, neredeyse tüm Anadolu’nun hafızasını oluşturan pek çok eseri biriktirerek bugünlere gelmiş. Yüz elliyi aşan yaşı, görmüş geçirmiş haliyle sizlere anlatacak pek çok hikâyesi var. Müzeye ömrünü vakfeden Osman Hamdi Bey ve binayı bir lahitten esinlenerek tasarlayan Alexandre Vallaury’den, salonlarına sıralanan Yunan, Roma, Hitit, Mısır, Sümer eserlerine kadar pek çok insan ve tarihi esere ait hikâye dinleyeceksiniz.

 

Asıl önemlisi; sadece bir müzenin öyküsü değil dinleyeceğiniz, müze başrolde olsa da Osmanlı tarihinin son dönemleri müzenin tarihine eşlik edecek. Müzenin alamet-i farikası İskender Lahti’nden, bir zamanlar İstanbul’un süper starı haline gelen araba yarışçısının hikâyeleri eminiz sizleri çok şaşırtacak. Antik dünyanın tanrı ve tanrıçaları ile efsanevi kişilikleri ise kendi mitolojik öykülerini anlatacaklar.

Katılım Ücreti: 75 TL. 

 

Bilgi & Kayıt:

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak, Yenigün Apt. No: 13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

 

 

 

 

ömer kokal ile istanbul arkeoloji müzeleri gezisi

Türkiye Tasarım Vakfı işbirliği ile;

 

21 Mart Cumartesi 13.00 - 17.00 

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri (Üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi) gezimizin başkahramanları; antik dünyanın tanrı ve tanrıçaları ile efsanevi kişilikleri olacak. Onların mitolojik hikâyelerini dinleyerek Arkeoloji Müzeleri’ni gezeceğiz. Masal tadındaki bu gezimizde “Efsane İstanbul” kitabının yazarı Ömer Kokal ve rehberimiz Ece Duluk bizlere eşlik edecek.

 

Yunan ve Roma dünyasına ait pek çok heykelin yanı sıra Apollon, Athena, Marsyas, Poseidon, Medusa ve daha pek çok mitolojik kahramanın heykelleri dile gelip bizlere efsanelerini anlatacaklar. Böylece onlar müzenin salonlarına sıralanan suskun mermerler olmaktan çıkıp, hayal gücümüzde yeni kapılar açacaklar. Mitolojinin zengin dünyasına katkı yapan Midas, Homeros ve Sappho gibi kişiliklerin düşle gerçek arasında gidip gelen yaşamları ilham kaynağımız olacak.

 

Müzenin salonlarında bizleri bekleyen insan hikâyelerine dair kalıntılar ise gezimize renk katacak. Bu kalıntılardan biri tam dört bin yıl önce Sümerli bir çocuğun annesine yazdığı bir mektup.  “Annem ufukta parlayan ışık, dişi bir dağ geyiğidir” diye başlayıp “Sevgili oğlun Ludingirra” diye sonlanan bu mektup ve daha pek çok hikâye eşliğinde müzeyi geziyor ve tarihi kalıntılar üzerinden, antik dünyaya bir yolculuk yapıyoruz.

Katılım Ücreti: 

90 TL. (Rehberlik hizmeti ve 12 kişiden daha kalabalık katılımlarda kulaklık dahildir, müze girişleri  hariçtir )

Bilgi & Kayıt:

05323976587 - 05324244904

Yenigün Sokak, Yenigün Apt. No: 13/1 Kuzguncuk - İSTANBUL

ÖMER KOKAL

 

www.omerkokal.com

    

  
PHOTO-2020-02-11-09-15-00_1.jpg
PHOTO-2020-02-11-09-15-01_1.jpg
PHOTO-2020-02-11-09-15-00.jpg
PHOTO-2020-02-11-09-14-59_2.jpg

80'li yılların başında otostopla başlayan yol tutkusu, 90'lı yıllarda fotoğraf tutkusuyla birleşti. 1991 yılında o yılların iki önemli fotograf kurumunda konuyla ilgili dersler aldı ve çeşitli çalışmalara katıldı. Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü'nü bitirdi.

1996 yılında Balkanlara yaptığı fotograf yolculuğu sonrası çalışmaları Yapı Dergisi tarafından yayınlandı. Ağırlıklı olarak günlük yaşamla, geleneksel mimarinin harmanlandığı karelerden oluşan Balkan fotografları Yapı Dergisi'nin üç ayrı sayısında Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan başlıklarıyla yayınlandı.

Bu çalışmayla birlikte mimari fotograflara ağırlık verdi. Önceleri daha yoğun olmakla birlikte hala pek çok mimar için bu tür çalışmalarına devam ediyor. Ancak, gezi fotografçılığı her zaman en yoğun yaptığı fotograf tarzı olarak öne çıkıyor.

Yaklaşık 15 yıl içinde ülkemizin seçkin pek çok dergisi için 300'ün üzerinde fotograf ve yazıdan oluşan seyahat dosyası hazırladı. Voyager, The Gate, Cfmag, Younique, Skylife, Maison Marie Claire, Yapı Dergisi, Tasarım, Mimarlık Dekorasyon, Maison Françiese, Ulusoy Travel, Sealife, Artdecor, Bp Magazine, Swissper, Onair, Caretta, Regnum, Anchor, Mutfak Rehberi,

E-Style, Harper's Bazaar çalışmalarının yayınlandığı dergilerden ilk akla gelenler.

Mental Klinik sanat grubunun 2001 yılında hazırladığı "Uyku" konulu çalışma içinde yer aldı. Söz konusu çalışmayla aynı adı taşıyan "Uyku" kitabı onun fotograflarıyla hazırlandı.

Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan Doğan Kuban'ın "İstanbul Yazıları" adlı kitabına fotograf desteğinde bulundu. Taç Vakfı tarafından yayınlanan "Geçmişten Günümüze Beyoğlu" adlı iki ciltlik kitaba "Geçmişten Bakan Yüzler" konusuyla katkıda bulundu.

İçinde İlber Ortaylı, Günseli Renda, Nurhan Atasoy gibi seçkin isimlerin yazılarının bulunduğu 5 kitaptan oluşan "Anadolu'da Tarih ve Kültür" isimli yayının görsel çalışmalarını üstlendi. Yine Yapı Endüstri Merkezi tarafından yayınlanan "Osmanlı Başkenti İstanbul'da Çeşmeler" adlı kitapta yer alan tüm çeşmeleri görüntüledi.

Voyager Dergisi tarafından 2005 yılında yayınlanan "Türkiye'nin En Güzel Tatil Yöreleri" adlı kitabın tüm yazı ve fotograflarını Akgün Akova ile birlikte hazırladı.

Türkiye'nin neredeyse tamamını birkaç kez gezmiş olmasının yanı sıra, Fas, Yemen, Küba, Ürdün, Makedonya, Arnavutluk, Bulgaristan, Suriye, Malta gibi birçok ülkeye kişisel fotograf yolculukları yaptı.

2005 yılının Aralık ayında davet üzerine Alman Turizm Merkezi'nin Berlin ve Frankfurt'u kapsayan tanıtım gezisine katıldı. Bu yolculuk sonrasında çeşitli dergilerde yayınladığı çalışmaları Alman Turizm Merkezi tarafından beğenilerek ülkeye ikinci kez davet edildi. 2006 yılının Mayıs ayında gerçekleşen bu ikinci Almanya davetinde ülkenin en önemli turizm alanı olan "Romantik Yol"u fotografladı.

2006 yılının Mart ayında Tunus Konsolosluğu'nun daveti üzerine 8 gün boyunca Tunus'un çeşitli yerlerini fotografladı.

2007 yılı Şubat ayında Hong Kong Turizm Bölümü tarafından Çin Yeni Yılı kutlamalarını görüntülemek üzere Hong Kong'a davet edildi, aynı yılın Mart ayında ise Malezya Turizm Bakanlığı tarafından Kuala Lumpur ve Langkawi Adası'nı görüntülemek üzere bu ülkeye davet edildi. Tüm bu çalışmalar sonrası ortaya çıkan pek çok seyahat konusu farklı bir çok dergi de çeşitli dönemlerde yayınlandı.

20 yıllık fotograf geçmişinde edindiği bilgi birikimini küçük gruplara ve çeşitli firmaların çalışanlarına özel fotograf eğitimleri vererek değerlendirmekte.

Seyahat yazarlığı ve fotografçılığının yanısıra 1993 yılından beri pek çok turizm firması ile çalıştıktan sonra 2002 yılından beri Arnika Turizm için seyahat danışmanlığı da yapıyor.

2003 yılından beri Voyager Dergisi turizm danışmanlığının yanında, TRT Türk kanalında yayınlanan "Zor Yollar" adlı macera ve seyahat programının da danışmanlığı ve sunuculuğunu yapmakta.

Kış aylarını İstanbul, yaz aylarını ise Assos'ta geçiren Ömer Kokal fırsat buldukça çeşitli turizm firmaları için Yemen, Suriye, Ürdün ve Balkan turlarında tur liderliği de yapıyor.

 

bottom of page